Latvijas Māsu Asociācija
COVID 19: jaunāko informāciju skatīt šeit.

Aktualitātes › Uz Jelgavu kursēs acu veselībai veltītais RSU Veselības ekspresis

28/03/2019

Uz Jelgavu kursēs acu veselībai veltītais RSU Veselības ekspresis

 Lai pievērstos glaukomas riskiem un mudinātu cilvēkus laicīgi rūpēties par acu veselību, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un AS Pasažieru vilciens organizētais RSU Veselības ekspresis piektdien, 29. martā, plkst. 10.52 dosies maršrutā Rīga–Jelgava–Rīga. RSU un RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas studenti pasažieriem piedāvās veikt vienkāršas pārbaudes – izmērīt asinsspiedienu, noteikt ķermeņa masas indeksu, stresa un miegainības līmeni. Interesentiem būs iespēja konsultēties pie oftalmoloģijas rezidentiem par glaukomas riskiem, kā arī pārbaudīt acs spiedienu un krāsu redzi.

“Glaukoma – hroniska redzes nerva atrofija ir viens no galvenajiem akluma cēloņiem mūža otrā pusē, bet savlaicīgi atklāta, slimības izraisītā redzes nerva zaudēšana gandrīz vienmēr ir novēršama,” atzīst RSU Oftalmoloģijas katedras vadītāja profesore Guna Laganovska. “Glaukomai parasti nav izteiktu simptomu, tāpēc tās risku mazināšanai svarīga ir pašu pacientu iesaiste – regulāras vizītes pie acu ārsta, bet, ja glaukoma jau ir atklāta, tad būtiska ir sistemātiska un ilgstoša acu pilienu lietošana”.

Ar glaukomu slimo apmēram 3% Eiropas iedzīvotāju pēc 40 gadu vecuma un vairāk nekā 5% pēc 80 gadu vecuma sasniegšanas. Neviena metode nenodrošina simtprocentīgu glaukomas diagnostiku, taču visizplatītākais veids, kā to atklāt, ir acs spiediena mērīšana, ko būtu jāveic regulāri – reizi divos gados, bet pēc 60 gadu vecuma – katru gadu. Lai diagnosticētu glaukomu, jānosaka arī redzes lauks un nervu šķiedru slāņu blīvuma mērījumi ar optiskās koherences tomogrāfiju.

 RSU Veselības ekspresī pirmo reizi piedalīsies arī RSU Oftalmoloģijas pulciņa biedri, kas atzīst, ka šādi sabiedrību izglītojoši pasākumi ļauj jau studiju laikā pielietot iegūtas zināšanas un prasmes.“Zināms, ka mūsdienās cilvēki daudz laika pavada, skatoties dažādos ekrānos – viedtālruņos, datorā vai televizorā, kas sasprindzina redzi un nogurdina acis. Taču, braucot vilcienā, acis ir iespējams lieliski atslābināt, izpildot visvienkāršāko vingrinājumu – skatīšanos tālumā pa vilciena logu. Lai arī, aptaujājot pasažierus par viņu nodarbēm vilcienā brauciena laikā, diezgan daudzi ir atbildējuši, ka laiku pavada, lasot vai sērfojot internetā viedierīcēs, tomēr gandrīz tikpat daudzi atzīst, ka vienkārši atpūšas, vērojot ainavu. Prieks, ka varam veicināt pasažieru redzes veselību gan visos mūsu reisos, ļaujot viņiem atpūsties no ikdienas skrējiena, gan būt kā platforma šim īpašajam RSU Veselības ekspresim,” saka AS Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis.

  1. martā RSU Veselības ekspresis dosies no Rīgas Centrālās stacijas uz Jelgavu plkst. 10.52 (vilciena Nr.6713) un atpakaļceļā uz Rīgu dosies no Jelgavas plkst. 12.11 (vilciena Nr. 6724).

Plašāk par akciju RSU Veselības ekspresis:

Sadarbojoties AS Pasažieru vilciens un Rīgas Stradiņa universitātei, akcija RSU Veselības ekspresis notiek jau kopš 2013. gada ar mērķi studentu uzkrātās zināšanas nodot tālāk sabiedrībā, popularizējot veselīgu dzīvesveidu un rūpes par savu un līdzcilvēku veselību. RSU Veselības ekspresis ir kursējis uz dažādām Latvijas pilsētām – Rēzekni, Tukumu, Jelgavu, Sloku, Aizkraukli, Siguldu, Cēsīm un Skulti. Šo piecu gadu laikā vairāk nekā 100 RSU studenti 1824 kilometru garumā teju 3000 pasažieriem veikuši gan vienkāršas veselības pārbaudes, gan arī informējuši ik reizi par kādu īpašu, aktuālu tēmu – sirds un asinsvadu veselību, diabētu, ādas veselību un sauļošanās riskiem, plaušu veselību un veselīgu uzturu.

Par Rīgas Stradiņa universitāti:

RSU ir Latvijas augstskolu reputācijas topa līdere un viena no modernākajām augstākās izglītības mācību iestādēm Baltijā ar izteikti starptautisku ievirzi. RSU deviņās fakultātēs līdzās ar medicīnu saistītajām studijām ir iespējams apgūt dažādas modernas sociālo zinātņu programmas. RSU šobrīd studē 9130 studenti, tostarp 2210 ārvalstu studenti no 47 valstīm. Papildu informācija par RSU ir pieejama interneta mājaslapā www.rsu.lv. Sekot līdzi Rīgas Stradiņa universitātes jaunumiem var arī sociālajos tīklos Twitter, Facebook, Draugiem.lv, Instagram un YouTube. Par RSU aktualitātēm var uzzināt arī RSU studentu medijā „Skaļāk” – http://skalak.rsu.lv.