
ATSKATS: Ar veselības aprūpi saistītu infekciju prevencijas pasākumi māsu praksē
9. maijā Latvijas Māsu asociācija kopā ar Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcas Antimikrobiālās rezistences kompetences centru tiešsaistē rīkoja konferenci, kas veltīta Pasaules Roku higiēnas dienai. Par šo notikumu tika izrādīta rekordliela interese, un pasākumā piedalījās 878 klausītāji.
Viens no pamatelementiem infekciju profilaksē veselības aprūpē ir roku higiēna. Šis šķietami vienkāršais, ikdienas rutīnā iesakņojies ieradums patiesībā ir viens no spēcīgākajiem instrumentiem cīņā pret infekciju izplatību. Regulāra un pareizi veikta roku dezinfekcija ievērojami samazina risku pārnest mikroorganismus starp pacientiem, kā arī pasargā veselības aprūpes darbiniekus no inficēšanās.
Tā ir darbība, kuras ietekme bieži netiek pietiekami novērtēta, taču tās rezultāti ir jūtami ik dienu. Roku higiēna nav tikai tehniska prasme – tā ir profesionāla attieksme un atbildības izpausme. Tieši šī iemesla dēļ roku higiēna tiek saukta par pirmo un vissvarīgāko aizsardzības līniju pret infekcijām.
“Ir svarīgi atgādināt, ka cimdu lietošana neaizstāj roku higiēnu. Cimdi var sniegt papildu aizsardzību, taču tie nenovērš nepieciešamību regulāri un rūpīgi mazgāt un dezinficēt rokas. Tīras rokas ir pamats efektīvai infekciju kontrolei,” konferences atklāšanā uzsvēra Latvijas Māsu asociācijas prezidente Ilva Aršauska un atgādināja par māsas centrālo lomu šajā procesā, “Mēs esam tie, kas bieži vien esam visciešākajā kontaktā ar pacientiem un kam ir liela atbildība nodrošināt drošu aprūpes vidi. Kā zināms, efektīva roku higiēna prasa izpratni, disciplīnu un apņemšanos ikdienas darbā. Tā ir mūsu atbildība ne tikai pret pacientiem, bet arī pret sabiedrību kopumā. Mēs esam tie, kas var un kam jānodrošina drošs un tīrs aprūpes process.”
Konferences programma piedāvāja plašu un tematiski daudzveidīgu skatījumu uz infekciju izplatības mazināšanas iespējām māsu praksē. Dalībnieki tika iepazīstināti gan ar komandas darba nozīmi aprūpes kvalitātē un drošībā, gan ar vides higiēnas kritisko lomu infekciju kontrolē. Īpaša uzmanība tika pievērsta arī antimikrobiālās rezistences izaicinājumiem – problemātikai, kas arvien biežāk nonāk sabiedrības un speciālistu dienaskārtībā. Katra tēma uzsvēra nozīmīgus aspektus, kas palīdz stiprināt veselības aprūpes speciālistu profesionālās prasmes un sagatavotību reaģēt uz aktuālajiem riskiem mūsdienu veselības aprūpē. Kopumā konference atgādināja, ka infekciju kontrole sākas ar mazām, bet būtiskām darbībām ikdienā – un tieši māsu darbība šajā procesā ir nenovērtējama.






