Veselības ministre: jāstiprina māsu loma veselības aprūpes sistēmā

Veselības ministre Līga Meņģelsone ceturtdien, 9. februārī, tikās ar Latvijas Māsu asociāciju. Ministre pateicās asociācijai par darbu māsu interešu pārstāvniecībā un augstu novērtēja šīs profesijas lomu veselības aprūpes sistēmā.

Māsu asociācijas prezidente Dita Raiska tikšanās laikā atzina, ka tās komanda ir ļoti spēcīga, jo asociācijas biedri ir praktizējošas māsas, kas strādā Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcā, RSU Stomatoloģijas institūtā, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, NRC “Vaivari”, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcā u.c. Tāpat asociācijas biedri ir lektori universitātēs.

Latvijas Māsu asociācijas pārstāvji sarunas laikā akcentēja iesākto māsu izglītības reformu, kas tajā skaitā ļaus māsām darba tirgū būt daudz mobilākām, izvairoties no šauras specializācijas, kam ir būtiska ietekme uz praktizējoši māsu skaitu nozarē. Aplēses liecina, ka nozarē būtu nepieciešamas papildus vēl vismaz  3000 māsu.  Reforma vēl nav pilnībā noslēgusies, piemēram, turpinās darbs pie izmaiņām reģistra procesā. Asociācijas vadība tikšanās laikā izvirzīja vairākus jautājumus kā māsas tiesības un loma primārajā aprūpē, pacientu aprūpe mājās pēc stacionāra, kurā varētu iesaistīties māsas u.c.. Būtu nepieciešams izstrādāt aprūpes koncepciju, kas noteiktu māsas lomu un atbildību visos veselības aprūpes  līmeņos, kam piekrita arī ministre. 

Jau vēstīts, ka Veselības ministrija īsteno vairākas aktivitātes, lai risinātu cilvēkkapitāla trūkumu veselības aprūpē. Tajā skaitā, ņemot vērā valstī nepietiekamo māsu skaitu, 2023. gadā papildus 2,8 miljonus eiro paredzēts novirzīt vispārējās aprūpes māsas profesijas ieviešanai. Tas ļaus nodrošināt māszinību izglītības programmas apguvi lielākam studējošo skaitam augstskolās (par vismaz 250 vietām jaunajā studiju gadā), ilgtermiņā nodrošinot papildu māsu ienākšanu ārstniecības iestādēs, tādējādi uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti.  Tāpat jau vēstīts, ka saistībā ar ārstniecības personu darba samaksas palielinājumu, māsām 2023. gadā plānots palielinājums 10,14 % apmērā. 

Latvijas Māsu asociācijas darbības mērķis ir pārstāvēt māsas Latvijā un Eiropā, iesaistīties veselības politikas veidošanā, lai uzlabotu veselības aprūpi un veicinātu profesijas attīstību.